Email: janwe7@seznam.cz

Evansův gambit

Evansův gambit

Zahájení, které by měl znát každý mladý hráč. Není jiné zahájení, kde by bylo možno tak zřetelně demonstrovat možnosti útoku a obrany s využitím všech možností moderního šachu. Gambit je uveden ve dvou úvodních článcích, které popisují dlouhou historii tohoto zahájení. Obsahují i mnoho dobových a současných partií ke studiu.

Následuje výběr variant za bílého, jak hrát proti nejběžnějším odpovědím černého.

 

Jak se Evansův gambit a hraje v moderní době?

Volný překlad článku GM Bryan Smith, The Evans Gambit: Modern Play, www.chess.com, zpracoval Weiser

Pojďme se dnes podívat, jak se hraje Evansův gambit (dále jen EG) v moderní době. Připomeňme si důležité historické etapy, které EG doprovázely na jeho cestě turnajovou praxí do dnešních dní.

Zásluhou Wilhelma Steinitze se EG dostal v jeho době opět do módy. Podařilo se mu prokázat, že pouze obranná strategie vedení boje černými není účinná a EG je dobré a korektní zahájení. O tom byla řeč v předcházejícím článku.

Jeho následník Emanuel Lasker, však našel cestu, jak postup bílého opět zpochybnit tím, že zesílil obranný plán černého. Leskar nebyl žádný velký teoretik, jako řada jeho předchůdců. Není po něm pojmenována žádná šachová škola. Důsledně se díval na šachy jako na boj dvou soupeřů, a tomu přizpůsoboval svou hru. Je znám tím, že jako první využíval psychologické aspekty vedení šachové partie.

Jeho postup v boji proti EG je jednoduchý. Bílý je vybízen k tomu, aby získal obětovaného pěšce zpět po 8.dxe5 dxe5 9.Dxd8 Jxd8 10.Jxe5 .., ale výsledkem této operace je, že vzniklá koncovka je výhodnější pro černého, který má lepší pěšcovou strukturu. Proto je braní pěšce pro bílého zakázáno a černý tak získává smysluplnější vývin, než se podařilo Steinitzovi a jeho předchůdcům. Metoda obrany dostala Laskerovo jméno a na dlouhou dobu, celého půl století, odsoudila EG do zapomnění.

EG - Laskerova obrana

Bílé: NN, Černé: Lasker, Výsledek: 0-1, Zahájení: C52

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

EG

Bílé: Čigorin, Černé: Lasker, Výsledek: 0-1, Zahájení: C52

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

I v této době zde byli jistě hráči, kteří rádi EG hráli, ale jeho užití souviselo spíše s tím, že se na gambit dívali jako na prostředek k překvapení soupeře, zahájení k pobavení nebo nekonvenční zahájení.

V této souvislosti je velmi známá partie B. Fishera s již v ústraní žijícím R. Finem, která se hrála v jeho domě jako volná partie a ve které Fisher užil EG. Fisher, ale sám toto zahájení nepovažoval za vhodné pro vážné partie.

EG

Bílé: Fischer, Černé: Fine, Výsledek: 1-0, Zahájení: C52

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

V 80 letech se objevila skupina TOP hráčů, kteří ve své praxi začali opět EG čas od času používat. Například Jan Timman, a John Nunn. EG byl ale stále využíván pouze zřídka. Teprve v roce 1995 se najednou EG objevil na nejvyšší úrovni v turnajové patii Garryho Kasparova s Viswanathem Anandem. Důvodem asi byl psychologický útok na Ananda, který Kasparovovi vyšel.

EG

Bílé: Kasparov, Černé: Anand, Výsledek: 1-0, Zahájení: C51

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

Pravděpodobně po této partii EG znovu ožil. TOP hráči začali oceňovat jeho myšlenkovou flexibilitu a pochopili dynamiku hry, kterou EG nabízí v případě boje s Laskerovou obranou, když objevili některé slibné postupy za bílého. Konkrétně, bílý má možnost obejít tuto obranu tak, že okamžitě zahraje 6.d4 a po očekávaném d6 zahraje Db3. Tím vynucuje nepříjemnou obranu pěšce f7 černým a vytváří si prostor pro vybudování typické útočné pozice. Po pravdě tak hrál již Morphy v roce 1855, ale to bylo již dávno zapomenuto.

K ilustraci útočných možností se podívejme na partii ostrého útočníka, Švéda J. Hectora.

EG

Bílé: Hector, Černé: Antonsen, Výsledek: 1-0, Zahájení: C52

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

TOP hráči byli samozřejmě vystrašeni novými možnostmi EG a proto stejná mysl, která vymyslela zesílení útočných možností EG, vymyslela i nové možnosti obrany. Laskerova obrana se stala součástí řady dobrých metod obrany černého. Přestože Anand svou partii prohrál, asi si dobře uvědomoval možnosti obrany spojené s tahem Se7. Tento postup je dnes považován za nejnadějnější v obraně černého proti EG. Černý by měl dosáhnout poměrně snadno rovnou hru.

Další ambiciózní systém, který byl vyvinut za černého, spočívá v tom, že po braní na d4 zahraje černý Jge7.  Vyhne se tak možnosti e4-e5, zatímco připravuje centrální protiútok d7-d5! Systém vypadá moderně, stejně jako ty, které se objevily již v 19 století.

EG

Bílé: Kryvoruchko, Černé: Karjakin, Výsledek: 0-1, Zahájení: C51

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

Jak si stojí EG dnes a zda se dá považovat za zahájení vhodné pro 21. století?

Autor se domnívá, že nikoli. EG patří neodmyslitelně do romantické doby šachu v 19. Století. Proto má svůj vlastní neopakovatelný šarm a kouzlo. Myslím si, že se tímto zahájením budou čas od času zabývat i silní hráči a také ho čas od času použijí. Nebudou ho však hrávat pravidelně.

Gambit není v podstatě vyvrácen, přestože obrana Se7 má dobrou reputaci jako snadná cesta k vyrovnání.

Konečně bychom mohli říci, že je to jedna z možných cest, jak bílými hrát proti e5 a vyhnout se při tom bažině teoretických variant ve Španělské hře, nebo suchým symetrickým variantám Italské hry. Pozor však na možnost černého, který může tahem 4…Jf6 přejít do ostrých variant hry dvou jezdců v obraně.

 Je to jistě zábavné se čas od času vrátit do romantické doby šachu.

Na závěr ještě jedna ukázka boje v EG TOP hráčů, kde bílý končí s pěšcem více.

EG

Bílé: Halkias, Černé: Kramnik, Výsledek: 1/2-1/2, Zahájení: C51

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky