Email: janwe7@seznam.cz

Hra dovou jezdců v obraně

Zahájení pro hráče, kteří mají rádi taktiku. Hra dvou jezdců v obraně.

Černý je OK!

Přeložil podle článku GM Gsarpera uveřejněného na Chess.com Weiser

Je těžké si představit šachistu, který nikdy nepadl do velmi dobře známé nastražené pasti. Takovou pastí je i tak zvaný útok „Pečených jater“, ve hře Dvou jezdců. Stalo se mi to na mém prvním turnaji. Zahrál jsem 1.e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6, poté můj soupeř skočil na 4.Ng5 a já zahrál 4.d5. On vzal, já také 5.exd5 Nxd5  a potom udeřil blesk z čistého nebe 6.Nxf7!. Nepamatuji se již jak partie pokračovala, ale mat jsem dostal velmi brzy.

Pro ty, kteří stále nevědí o čem mluvím, zde je již klasická partie P. Morphyho, kde tento útok byl proveden v poněkud pozměněné podobě.

Hra dvou jezdců

Bílé: Morphy, Černé: NN, Výsledek: 1-0, Zahájení: C55

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

Můj soupeř sice nehrál tak zdatně jako Morphy, ale i tak mi dal mat někde na poli b4, d4. Můj trenér mi po partii řekl, že nejlepší odpověď na tah 5.exd5 je 5.  Ja5. Samozřejmě, toto je hlavní varianta zahájení, ale já mám stále pocit, že je divné, že je to jediná možnost. Vždyť černý dobrovolně staví svého jezdce na kraj šachovnice a doufá, že dosáhne nějakou kompenzaci za obětovaného pěšce.

V následující partii dvou silných velmistrů se černý jezdec stále nemohl dostat k návratu do hry.

Hra dvou jezdců

Bílé: Nakamura, Černé: Friedel, Výsledek: 1-0, Zahájení: C58

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

Nemám pochybnosti o tom, že černý mohl v partii hrát lépe. My ale nyní hledáme variantu, která řeší otázku, zda můžeme našeho jezdce umístit lépe, než na pole na kraj desky. Budeme hovořit o tahu  5.  Jd4!? Po tomto tahu by měl být bílá na pozoru, protože tento centralizovaný jezdec může být velmi nebezpečný. O tom se přesvědčte v následující partii.

Hra dvou jezdců

Bílé: záplava, Černé: Petrov, Výsledek: 0-1, Zahájení: C57

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

Když je ten jezdec tak nebezpečný, tak proč ho hned „nenakopnout“ tahem c3? Dobře, v následující partii nám to ukáže D. Bronštejn, hráč, který znal snad všechny triky na šachovnici. Poté co jezdce napadl, padl soupeř Bronštejna do ďábelské pasti.

Hra dvou jezdců

Bílé: Bronštejn, Černé: Lengyel, Výsledek: 0-1, Zahájení: C57

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

Jestliže se bílý rozhodne, že místo vyhánění jezdce, dokončí vývin tahem 6.Jc3, také není úplně mimo nebezpečí.

Hra dvou jezdců

Bílé: Syromyatnikov, Černé: Petrov, Výsledek: 0-1

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky  

Z důvodu omezených možností tohoto článku nemohu zde nahrazovat teoretické knihy, které se týkají zahájení. Jen jsem chtěl na tomto příkladě ukázat, že je možno si klást zajímavé otázky a nacházet na ně neméně zajímavé odpovědi.

 

Tak mnoho štěstí.